Psychoterapia Edyta Grzegory
16 czerwca 2020

Bajki terapeutyczne

Poza pracą w ramach gabinetu, w wolnych chwilach piszę opowieści dla dzieci i rodziców. Szczególnie ważne są dla mnie emocje bohaterów i to zwykle im poświęcam najwięcej uwagi. Z wiadomości, jakie dostaję od Dużych i Małych Czytelników wynika, że moje historie bywają pomocne m.in. w „oswajaniu” różnych przeżyć, rozpoznawaniu i nazywaniu emocji oraz potrzeb, odkrywaniu zasobów – w sobie i otoczeniu, które mogą być wspierające w trudnych chwilach. Wspólne czytanie staje się okazją do ważnych rozmów. Opowieści zdobię ilustracjami.

W ostatnim wydaniu magazynu Wczesna Edukacja. Poradnik dyrektora przedszkola i szkoły pojawiła się informacja o jednej z moich bajek: “Poznajmy się, przyjacielu!” która opowiada o lęku związanym z koronawirusem.

Została podana jako przykład bajki terapeutycznej pomocnej w czasie epidemii i stanowi fragment artykułu dotyczącego różnych form pomocy dzieciom w tych niecodziennych, trudnych okolicznościach.

Autorka artykułu, Pani Grażyna Redlisiak, jest pedagogiem specjalnym, psychoterapeutką systemową, autorką programów profilaktyczno-terapeutycznych, warsztatów i szkoleń. Wielką radość sprawiła mi wiadomość od Pani Grażyny. Napisała do mnie z pytaniem o możliwość odniesienia się do bajki w tekście dla kwartalnika. Oczywiście, zgodziłam się, mając nadzieję, że opowieść o lęku okaże się pomocna dla szerszego grona czytelników.

Wczesna Edukacja (dawniej Przed Szkołą), wyd. Wolters Kluwer, to kwartalnik, który wspiera dyrektorów oraz nauczycieli w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i uczniami klas I-III.

Cieszę się, że bajka „Poznajmy się, przyjacielu!” okazała się pomocna – pojawiła się m.in. na Instagramie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, na fanpage’ach poradni psychologiczno-pedagogicznych, gabinetów terapeutycznych, bibliotek, szkół i przedszkoli w całej Polsce (w sumie niemal 300 udostępnień). Dzięki Pani Darii Jaworskiej oraz Pani Małgorzacie Turczyk powstały dwie wersje czytane (ponad 25 tys. wyświetleń).

Powstała również anglojęzyczna odsłona opowieści – „Let’s meet, my friend!”. Bajka zawędrowała do Wielkiej Brytanii i Belgii, a nawet za ocean, gdzie można było posłuchać jej na portalu promującym polską kulturę w USA.