Psychoterapia Edyta Grzegory
5 stycznia 2020

Jeden z najpopularniejszych artykułów na blogu „Jak zarządzać po ludzku”

Artykuł „Zespół w obliczu śmierci pracownika”, który napisałam razem z dr. Piotrem Kiembłowskim znalazł się wśród dziesięciu najpopularniejszych wpisów na blogu Jak zarządzać po ludzku w 2019 roku!

Blog prowadzony jest przez Panią Martę Pawlikowską – Olsztę, która wspiera pracowników i managerów w rozwoju zawodowym. Od lat pomaga firmom w sposób etyczny i efektywny kierować pracą ludzi i budować dojrzałe zespoły – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny, jak i stylu rozstawania się. 

Wiadomość o dużej popularności naszego artykułu ucieszyła mnie tym bardziej, że poruszany w nim temat, jest szczególny – dotyczy sytuacji związanych ze stratą. Choć dotykają one każdego z nas, wiele osób nie chce o nich słyszeć. Współpracując przez wiele lat z Fundacją NAGLE SAMI wiem, jak ważne jest budowanie świadomości w tym obszarze. Tak, żeby o żałobie można było rozmawiać – nie tylko w gabinecie terapeutycznym. Na co dzień mamy kontakt z osobami, które straciły swoich bliskich. Warto więc wiedzieć, jak je wspierać.

Nasz tekst odnosi się do strat, jakich możemy doświadczać w miejscu pracy – śmierci pracownika oraz sytuacji, w której pracownik traci bliską osobę i przechodzi przez żałobę. Odpowiednie przygotowanie managerów i specjalistów HR na takie sytuacje, wypracowywanie procedur i standardów działania wpisujących się w kulturę organizacji, może przyczynić się do poprawy jakości życia wielu osób. W ramach Fundacji miałam okazję prowadzić szereg warsztatów i szkoleń dla przedstawicieli wielu różnych organizacji dotyczących właśnie tego obszaru. Budujące było zainteresowanie firm tym trudnym, ale niezwykle ważnym tematem, otwartość na dyskusje, dzielenie się wiedzą oraz gotowość do wdrażania nowych rozwiązań na gruncie swoich organizacji.

Poniżej fragment artykułu:

(…) można przypuszczać, że w Polsce każdego dnia średnio co najmniej tysiąc osób traci kogoś bliskiego.
Osoby te są pracownikami, studentami, uczniami, przyjaciółmi, członkami rodziny. Skoro obecnie tak wiele mówi się o otwartości i wartości komunikacji, warto zastanowić się, jak towarzyszyć osobom doświadczającym żałoby, których jest wśród nas tak wiele. Jak rozmawiać? Jak wspierać? Czego unikać? Gdzie szukać pomocy? Co robić, kiedy rutynę zaburzy wiadomość o stracie i abstrakcyjna, niepokojąca myśl o kryzysie przyjmie realny kształt, wpisując się w naszą codzienność?
Biorąc pod uwagę wielość kontekstów tej sytuacji, przyjrzyjmy się bliżej jednemu z nich – kryzysowi w miejscu pracy związanemu ze śmiercią pracownika lub bliskiej mu osoby.

Całość artykułu dostępna jest tutaj. Zapraszam do lektury.