Psychoterapia Edyta Grzegory
12 września 2023

Warszatat Focusingowy. Praca z ciałem w psychoterapii

W lipcu miałam przyjemność uczestniczyć w Warsztacie Focusingowym organizowanym przez certyfikowaną psychoterapeutkę humanistyczno-doświadczeniową, terapeutkę FOT, Annę Raczkiewicz. Było to dla mnie – osobiście i zawodowo – wartościowe i ubogacające przeżycie. Bezpieczna atmosfera spotkania, wzajemna uważność i serdeczność uczestników sprzyjały pogłębianiu kontaktu ze sobą i wsłuchiwaniu się w swoje wewnętrzne odczucia.

Focusing jest naturalną umiejętnością utrzymywania łagodnej, nieoceniającej uwagi na bieżącym doświadczeniu płynącym z ciała. Dzięki niespiesznemu byciu przy sobie w otwarty i życzliwy sposób, sprzyja odzyskiwaniu zaufania do własnych uczuć.

Jak pisze Ann Weiser Cornell, „Focusing polega na tym, że jesteś dobrym słuchaczem dla swojego wewnetrznego ja. Są takie części ciebie, które pragną zostać wysłuchane bez osądu, krytyki i dobrych rad. W focusingu możesz dać sobie taką przestrzeń na słuchanie bez oceniania. Przynosi ona ulgę i wiele rozjaśnia. (…) Zadziwiające, jak często ignorujemy to, co czujemy, próbujemy pozbyć się jakichś odczuć lub uczuć – i zupełnie nie przyjmujemy ich do wiadomości. Traktujemy nasze wewnętrzne stany jak nieproszonych gości, o których się mówi, ale do których nigdy nie mówi się bezpośrednio. (…) Jednym z darów focusingu jest to, że pozwala rozwinąć łagodniejszą i bardziej akceptującą relację ze sobą”.

/Ann Weiser Cornell, Focusing. Mądrość ciała/

Ann Weiser Cornell była uczennicą Eugene’a Gendlina, amerykańskiego filozofa i psychoterapeuty, który rozwinął podejście skoncentrowane na osobie właśnie w kierunku doświadczania i jako pierwszy opisał focusing.

W mojej praktyce terapeutycznej chętnie odwołuję się do focusingu. Pozostawanie w stanie obecności w swoim ciele i rozwijanie zdolności Klienta do utrzymywania uwagi na bieżącym doświadczeniu stanowi dla mnie ważny element pracy psychoterapeutycznej.