Psychoterapia Edyta Grzegory
16 maja 2019

Żałoba w miejscu pracy

Żałoba jest jednym z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, w którym odpowiednie wsparcie otoczenia jest niezwykle ważne. Mimo że bolesne straty dotykają każdego z nas, często nie wiemy, jak reagować, gdy członek rodziny, przyjaciel lub znajomy przechodzi przez ten szczególny czas. W efekcie nierzadko zdarza się tak, że pozostajemy bierni.

Osoby w żałobie często mówią o poczuciu osamotnienia, wyobcowania, izolacji. Dobrze oddaje to cytat, w którym Sheryl Sandberg odwołuje się do osobistego doświadczenia śmierci męża: „Nie mogłam zrozumieć, dlaczego przyjaciele nie pytali mnie, jak się miewam. Czułam się niewidzialna – jakbym stała przed nimi, a oni nie mogli mnie zobaczyć. Kiedy zjawia się ktoś z kończyną w gipsie, natychmiast zaczynamy wypytywać: „Co się stało?”. Jeśli złamałeś nogę w kostce, ludzie chcą usłyszeć całą historię, ale jeśli coś zniszczy ci życie, nie są zainteresowani”.

S. Sandberg, A. Grant, „Opcja B”, 2018, s. 45

W ramach Fundacji NAGLE SAMI, razem z INFOR.PL przygotowaliśmy cykl nagrań dotyczących straty w organizacji. Pokazujemy, że o żałobie można rozmawiać – również w miejscu pracy.

W przygotowanych materiałach mówimy o tym, jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji związanej ze śmiercią pracownika oraz jak wesprzeć pracownika, który stracił bliską osobę i przechodzi przez proces żałoby. Odnosimy się do aspektów psychologicznych, komunikacyjnych, organizacyjnych. Materiały dostępne są TUTAJ.