Czy psychoterapia
jest czymś dla Ciebie?
Więcej o tym, czym jest psychoterapia (w myśl podejścia, w którym pracuję) można przeczytać tutaj.
Decyzja o podjęciu psychoterapii dla wielu osób nie jest łatwa. Nierzadko wiąże się z wykonaniem pierwszego,
ważnego kroku w kierunku zmiany.
Ten pierwszy krok może okazać się początkiem wyjątkowej, pełnej doświadczeń wędrówki. Często trudnej, wymagającej wysiłku, zaangażowania i jednocześnie pozwalającej uważniej przyjrzeć się sobie i światu, dotrzeć do swojego potencjału, rozpoznać możliwości, uznać ograniczenia, niedoskonałości, różnice. Jako psychoterapeutka towarzyszę osobom, które decydują się wybrać w tę niezwykłą drogę – ku sobie samym.
Dbam o to, aby podążały nią w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa, w swoim tempie i kierunku zgodnym ze swoimi potrzebami.
Z kim
pracuję?
Pracuję z osobami, które zmagają się z zaburzeniami nastroju, w tym depresją, z zaburzeniami lękowymi, obsesyjno-kompulsyjnymi, zaburzeniami osobowości.
Wspieram osoby, które mierzą się ze skutkami przeżytych traum.
Ważną częścią mojej praktyki terapeutycznej jest towarzyszenie w przechodzeniu przez życiowe kryzysy,
doświadczenie straty i żałoby.
Psychoterapia może okazać się pomocna,
jeśli cierpisz z powodu:
- podwyższonego poziomu lęku, niepokoju, napięcia,
- utrzymującego się obniżonego nastroju, anhedonii,
- poczucia pustki i braku sensu życia,
- uciążliwego poczucia winy i wstydu,
- niskiego poczucia własnej wartości,
- trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących relacji,
- wycofania i osamotnienia,
- trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji,
- trudności adaptacyjnych.
Nie jest to lista zamknięta. Psychoterapia jest szansą rozwoju, okazją do lepszego poznania i rozumienia siebie.
Jak pisał Carl Rogers: „Jeśli potrafię stworzyć relację, która z mojej strony charakteryzuje się: autentycznością i „przejrzystością”, w której pozostaję w zgodzie z moimi prawdziwymi uczuciami; ciepłą akceptacją i docenieniem drugiego człowieka jako odrębnej jednostki; zdolnością wrażliwego postrzegania jego świata i jego samego tak jak on postrzega swój świat i siebie, to w takiej relacji ów drugi człowiek zrozumie i doświadczy tych aspektów siebie, które uprzednio wypierał; stanie się bardziej zintegrowany i zdolniejszy do efektywnego działania; stanie się bardziej podobny do osoby, którą pragnie być; będzie lepiej sobą kierował i będzie pewniejszy siebie; stanie się w większym stopniu osobą – kimś niepowtarzalnym; i w większym stopniu będzie wyrażał siebie; będzie odnosił się do innych z większym zrozumieniem i akceptacją; będzie sobie lepiej radził z problemami życiowymi.” (Carl Rogers, „O stawaniu się osobą”)
Pierwszy krok
konsultacja
Jeśli ważysz w sobie decyzję o podjęciu psychoterapii, zapraszam na konsultację.
To spotkanie, podczas którego można przyjrzeć się swoim potrzebom i oczekiwaniom względem terapii.
Chętnie odpowiem na pytania i wątpliwości, a jeśli nie będę w stanie pomóc, postaram się wskazać miejsca oferujące odpowiednie wsparcie. Czasami już sama konsultacja okazuje się pomocna – szczera rozmowa może coś uświadomić, pokazać, rozjaśnić.
Psychoterapia to niezwykłe, autentyczne spotkanie – ja zapraszam Klienta do mojego gabinetu, a on zaprasza mnie do swojego świata. To w nim będziemy się poruszać. Dlatego szczególnie ważna w pracy terapeutycznej jest dla mnie relacja oparta na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.